Texas Ranger

21. ledna 2007 v 13:18 | Kelly
Texas Rangers
Mám tady pro Vás dost zajímavý článek o Texas Rangers, co určitě stojí za přečtení.

Texas Rangers disponuje dědictvím, které začalo nejstaršími dohodami v Texasu. Byli srovnatelní se čtyřmi jinými světově proslulými agenturami - FBI, Skotland Yardem, Interpolem a Královskou Kanadskou Jízdní Policií.
Texas Rangers je nedílnou součástí minulosti Starého Západu a součástí jeho mytologie. Po celá ta léta se zřetelně vyvíjela tradice Texas Rangers. Jak jednou řekl bývalý Ranger Capt. Bob Crowder:
"Ranger je důstojník, který je schopen zabývat se nějakou danou situací bez konečných poučení od svého velitele nebo vyšší autority. Tuto schopnost musí dokázat před muži - pak se z něj stane Ranger."
Rangers byli poprvé zorganizování v roce 1756 Majorem Robertem Rogersem, rodákem z New Hampshire, který sesbíral 9 kompanií amerických kolonistů bojujících pro Brity během britsko-francouzských a indiánských válek. Technika a metody operací Rangers - tehdy si říkali harcovníci - byla neodmyslitelnou součástí boje amerických hraničárů. Ať tak, nebo onak, major Rogers byl prvním kdo je stvořil a začlenil do doktríny stálých bojových jednotek.
Tímhle se museli Rangers řídit:
SMĚRNICE PRO TEXAS RENGERS ( Major Robers Rogers,1756)
 1. Nikdy nic nezapomenout.
 2. Mějte vždy pušku čistou, nabroušenou sekyru, šedesátku kulí, střelný prach a buďte připraveni vyrazit vždy jednu minutu po vyhlášení poplachu.
 3. Když jste na pochodu ,chovejte se tak, jako kdyby jste sledovali jelena. Nepřítele spatříte jako první
 4. Mluvte pravdu o tom ,co vidíte a děláte. To je cvičení, které se týká nás s ohledem na korektnost informací. Můžete lhát, kdy chcete, když mluvíte s cizími lidmi, ale nikdy nelžete jinému Rangerovi či důstojníkovi.
 5. Neriskujte nikdy, kdy to není nutné.
 6. Na pochodu se chodí v indiánské řadě, v dobré vzdálenosti tak, aby jedna střela nemohla trefit dva muže.
 7. Jestli-že, se dostanete do bažinatého či mokrého terénu, choďte tak, aby nebylo možno sledovat vaše stopy.
 8. Na pochodu se pokračuje až do té doby, než svítá tak, aby nepřítel měl nejmenší možnost Vás překvapit.
 9. Když táboříte ,jedna polovina je vzhůru a druhá zatím spí.
 10. Když chytíte zajatce,rozdělte je do té doby, než přijde čas výslechu tak, aby si nemohli něco vymyslet a domluvit se.
 11. Nevstupujte opětovně použitím stejné cesty. Použijte jinou tak, aby jste se vyhnuli léčce.
 12. Nezáleží ,jestli se přesunujete v malé ,či početné skupině, každá skupina musí mít hlídku cca dvacítku metrů po stranách a na každém konci tak, aby většina skupiny nemohla být překvapena či obklíčena a zajmuta.
 13. Každý večer Vám bude sdělen bod setkání v případě, že budete obklíčeni početnější skupinou.
 14. Nesedejte si k jídlu bez toho, aby jste postavili hlídky.
 15. Nespěte po svítání. Svítání je čas kdy Francouzi a indiáni utočí.
 16. Nikdy nepřekonávejte řeku v tom bodě, ve kterém je to obvyklé.
 17. Jestli-že Vás někdo sleduje, udělejte okruh tak, aby jste se dostali do svých stop a připravte léčku jako první.
 18. Nevztyčujte se když jde nepřítel směrem k Vám. Zůstaňte ležet na zemi nebo se schovejte za strom.
 19. Nechte nepřítele dorazit až k Vám, potom vystřelte a vrhněte se vpřed se sekyrou.
Tato pravidla či spíše nařízení (Standing Orders) jsou stará bezmála 250 let, ale to nemění nic na užitečnosti mnohých jejích bodů. Tato pravidla jsou dodržována jak samotnými Rangers, tak i jiným jednotkami na celém světě.
Z HISTORIE
Rangers sloužili původně jako dobrovolníci a jejich platy z vládních nabídek se zřídka kdy zhmotnily. V r. 1835, s rostoucím hnutím za Texaskou nezávislost, vytvořila rada koloniálních Texaských zástupců " Sbor Rangers " - aby chránili pohraničí před nepřátelskými Indiány. Poprvé byl jejich plat oficiálně stanoven na $1.25 /den a mohli si volit své vlastní důstojníky. Bylo také vyžadováno, aby byli vybaveni svými vlastními zbraněmi, postrojem, sedlem a ostatním potřebným vybavením. Sbor byl řízen "třínohým" R.M. Williamsonem (přezdívka - protože měl navíc dřevěnou nohu ke své ochrnuté) a vedený kapitány Williamem Arringtonem, Issacem Burlesonem a Johnem J. Tumlinsonem. Osadníci se vzbouřili proti Mexické vládě v r. 1836, kvůli porušení jejich práv a zastavení imigrace z Ameriky a Evropy. Texas Rangers hráli v tomto konfliktu důležitou, ale málo známou roli. Kryli ústup civilistů před vojsky diktátora Santa Anny v slavném " vyškrabání se pryč", obtěžovali kolony Mexických vojáků a poskytovali cenný zpravodajský servis Texaské Armádě. Jediní muži, kteří ještě na poslední chvíli reagovali na výzvu pluk. Jamese Travise bránit Alamo, byli Rangers, kteří bojovali a padli za svobodu Texasu.

Odznak Texas Rangers
Text na odznaku v překladu znamená zástupce/ochránce veřejného bezpečí a Sergeant a Texas Ranger je jasný:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elle Elle | Web | 22. ledna 2007 v 18:06 | Reagovat

Si pama tuju , jak ho v jednom dile strelili do odznaku :-) jsem si myslela , že je po nem :D

2 Kelly m.b. Kelly m.b. | E-mail | Web | 22. ledna 2007 v 20:42 | Reagovat

Walker je přece nesmrtelnej:-D

3 kristian kristian | Web | 25. ledna 2007 v 17:08 | Reagovat

ten je dobrej

4 Mark Mark | Web | 11. února 2007 v 20:26 | Reagovat

Každej Ranger i Walker je smrtelnej se divim Elli sis nevšimla že je to film a že nemůže bejt po něm=o).Je to super článek!!!Ty pravidla máme v telocvičně,kde dělám boj.sporty,vytištěný na velký nástěnce.Některý sou ale v dnešní době fakt k použití jen teoreticky,ale morálně sou k použití úplně všechny!je to jedinej blog kde sem tohle našel,Olsenky a Tokio Hotely to je všude:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.